Tırnak Koruma

Tırnak mantarı nedenlerinin başında  tırnak bakımının yeterince yapılmaması, tırnakta meydana gelen travmalar – çarpma, ezilme vs. – ve kirli alanlarda tırnağın korunmaması gelmektedir.  Bu yüzden  tırnak bakımınızı yapmanız ve tırnaklarınızı düzenli korumanız  gerekmektedir. Bizler bu yazımızda sizlere tırnak koruma ve bakım yöntemlerinden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Tırnak Koruma Yöntemleri

tırnakların bakımı ve korunmasıTırnaklarınız bir çok sebepten kaynaklı hasara uğrayabilir, kirlenebilir ve hastalık kapabilir. Bu durumların büyük bölümü tırnak mantarına sebep olabilmektedir. Bundan kaynaklı tırnak mantarında korunma oldukça önemlidir. Burada önemli olan tırnak mantarına yakalanmadan korunma meselesidir. Bir çok insan tırnak mantarı bulaşıcı olduğunu bilmeden bilinçsiz davranmaktadır.  Tırnak mantarından korunmak için ; tırnak mantarının bulaştığı nemli sulu ortamlarda terlik giymeye özen göstermek ve başkalarının malzemelerini (havlu, kurulama bezi, terlik vb.) kullanmamak ve tırnak bakımınızı düzenli yapmanız gerekmektedir.  Böylelikle tırnak mantarına yakalanma riskini en aza indirmiş olacak ayrıca diğer tırnak sorunlarınızı da engellemiş olacaksınız.

Tırnak Sararması

tırnak sararmasıTırnaklarınızın sararmasının 3 nedeni vardır. Bu nedenler tırnaklarınızın görülen renk reaksiyonu neden olmaktadır. Özellikle daha koyu renkli cilalar, renklendirici ile tırnak plakası arasındaki kimyasal tepkimeye neden olarak tırnaklarınızı boyayabilir. Bu reaksiyonu tahmin etmek zordur, çünkü herkes için koyu renk bulunmamaktadır. Ayrıca, gerçekleşmesi birkaç gün ile birkaç hafta sürebilir.

Formaldehitin (tırnak cilalarında bulunan kanserojen madde) soruna neden olması da mümkündür. Bu kimyasal madde, tırnaklarınızdaki keratin proteini ile reaksiyona girer ve tırnağın kırılmasını engellese de tırnak sararmasına neden olabilir. Tırnaklarınızı ojeden korumak için önce koruyucu kullanabilirsiniz. Kanserojen olduğu için içindekiler listesinde formaldehit içermeyen tırnak cilalarını kullanmalısınız. Ayrıca dönem dönem tırnaklarınızı cilalamaya ara vermeniz de faydalıdır.

Nadir olmakla birlikte, çok sarı olan tırnaklar,  tırnak enfeksiyonu yani hastalığının bir göstergesi olabilir. Tırnak mantarı belirtisinden şüpheleniyorsanız, tırnağınızı lekeli bölgeyi kadar sıyırmaya çalışın. Tırnağınızı inceden sıyırdığınızda sarılık gidiyorsa sıkıntı yok, ama tırnak sarılığı devam ediyorsa işte o zaman tırnak mantarı olma olasılığından ciddi anlamda şüphelenebilirsiniz. Aşağıda bir kaynaktan alıntı yapıyorum.

Tırnakların Korunması Ve Bakımı

tırnakların korunmasıA few simple suggestions for the Protection and Care of nails ”  Mesleki faaliyetlerimizdeki işler, ev işleri, sık ıslanma ve kuruma, manikürde zedelenme, sporsal aktiveteler, şakalaşma sonucu ortaya çıkan sıkıntılar ve daha bir sürü sıralanabilecek nedenler silsilesi tırnakta oluşabilecek sorunları kolaylaştırıcı nedenlerdir, bu vakıalar sonrası tırnakta mantar,yanma,kırılma, sökülme, şişme, kızarma ve cerahatlenme pullanma, renk değişiklikleri ve benzeri türden bir çok sorun görülür. Şimdi kısaca bu önem arz eden konulara kısaca değinelim :
– Gündelik faaliyetlerde zedelenmelere karşı dikatli olunup tırnağın korunması
– Su, sabun, deterjanla yapılacak işlerde muhakkak eldiven kullanılmalıdır.
– Manikürde dikkatli olunması ve ev işlerinde eldiven kullanılması önemlidir.
– Her yıkamadan sonra tırnaklar da, ellerle birlikte, iyice kurulanmalı ve koruyucu kremler sürülmelidir.
– Tırnak altında biriken kirler, yumuşak bir fırça ve sabunlu suyla temizlenmelidir.
–  Sıkı, sert ayakkabılardan kaçınmak gerekir.
–  Yağlı cila sökücüler, daha az hasar yapar.
–  Tırnak cilaları zararlı değillerdir, hatta tırnak direncini %5 kadar arttırırlar.
Takma tırnakların çok sıkı yapıştırılması ve uzun süre kalması, ciddi hasara yol açabilir.

Evde Tırnak Bakımı

tırnak bakımıEvde tırnak bakımı yapmak için hem bitkisel ürünler kullanabilirsiniz hemde çamaşır suyu, deterjan gibi maddelerin zararlı etkilerinden tırnaklarınızı koruyabilirsiniz. Evde tırnak bakımı için kullanacağınız bitkisel ürünlerin arasında lavanta yağı, çay ağacı yağı, limon , sarımsak, elma sirkesi bulunmaktadır. Bu maddeler antibakteriyel ve antifungal yapıya sahiptirler. Bundan kaynaklı tırnaklarınızda var olan bakterileri uzaklaştıracaklar ve bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu da ortadan kaldıracaklardır.

Tırnak Mantarından Korunma Yolları

evde tırnak bakımıTırnak mantarından korunmanın yolları, tırnak mantarı  tedavisinden daha önemlidir, çünkü emin olun ki bu illet hastalığa bulaşmamak, tedavi etmekten daha kolaydır. Tırnak mantarının bulaşmaması için aşağıdakileri yapmanız gerekmektedir.
 • Ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutmalısınız
 • Halka açık yüzme havuzu ve duş alanlarında terlik kullanınız
 • Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesmelisiniz
 • Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en iyisi kendi aletlerinizi kullandırın
 • Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin
 • Ev içinde kullanılan havluların kişiye özel olmasına dikkat edin
 • Ayaklarınız çok fazla terliyor/nemli kalıyor ise gün içinde çoraplarınızı değiştirin
 • Tırnaklarınıza haftada bir laktik asit %60 çözeltisi ile temizleyin
 • Duştan hemen sonra ayaklarınıza elma sirkesi sürmek
 • Ayakkabı, terlik ve çoraplarınızı başkası ile paylaşmayın
 • Banyo, duş ve küvetleri tırnak mantarı olan kişinin kullanımından sonra çamaşır suyu ile silin

Yazımız burada sona ermektedir umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Eğer tırnak mantarı rahatsızlığınız varsa aşağıdaki  yazılarımıza da  tıklayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Çözümü

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s